Power Plate

Power Plate

ÇALIŞMA ESASLARI

Power Plate ile çalışmak diğer güçlendirici programlar ile çalışmaktan farksızdır. Çalışmalara genellikle kolay egzersizlerle başlamakta fayda bulunmaktadır. Vücut ilk etapta fazla yorulmamalı,çalışma periyodları kısa tutulmalıdır. Aynı egzersiz tercihen önce 30 saniye süre ile yapılmalı, daha sonra 45 saniyeye daha sonra ise 60 saniyeye çıkartılmalıdır.Bu yöntem ile vücudun kuvvtlenmesi ile dayanıklılığı daha etkili biçimde artacaktır. Toplu çalışmalarda egzersiz programları eğitmen tarafından saptanmalı, uygulama süreleri grup içindeki sporcuların kas yapılarına veya özel performanslarına göre kişiselleştirilmelidir.

Klasik çalışma programlarında egzersiz sonrası vücudun ihtiyacı olan onarım/dinlenme süresi çok fazladır.Power Plate Vibrasyon Teknolojisi ile bu süre yarıya inmektedir.Örnek çalışma programlarının bir kısmı, kullanıcıya çok hafif ya da çok ağır gelebilir.Adaptasyon döneminden sonra grup eğitmenleri uygun olan programları saptayabilir, kendi özel programlarını yaratabilirler...

ÇALIŞMA PRENSİPLERİ

Power Plate, vücudumuzda refleks kasılmalar yaratır. İnsan vücudunda, tıpkı gözlerimizdeki gibi doğal refleksler vardır. Gözlerimizi nasıl istem dışı kırpıyorsak, vücudumuzda buna benzer dokunma ve gerilme reflekslerimiz vardır. Örneğin; doktor elindeki çekiç ile dizimize vurduğunda bacağımız istemimiz dışı kasılır. Bu, sağlıklı olduğumuzun işaretidir. Power Plate ile çalışırken vücudumuzun her yerine bu çekiç vuruluyormuş gibi olur. Bu tür kasılmalara "Tonik Vibrasyon Kasılmaları" adı verilir.

Power Plate vücudumuzda saniyede 30 ila 50 kasılma yaratır. Vibrasyon Platformları ile çalışmak kasları gerer ve kasar, böylece Tonik Vibrasyon Kasılmaları aktive edilmiş olur. Power Plate'in üretmiş olduğu bu istem dışı kasılmalar vücudumuzun daha sağlıklı olmasını, beyin, sinirler ve organlar arasındaki haberleşmenin uyum içinde olmasını sağlar.

Power Plate kas tellerinin %95-97'sini birden çalıştırır. Power Plate’in ürettiği vibrasyon vücudumuzda sadece Tonic Kasılmalar yaratmakla kalmaz, bu kuvvetli vibrasyon aynı zamanda çalışma yaptığımız bölgedeki kasların her bir telinin (fiber) de çalışmasını sağlar. Kaslarımiz birçok kas telinin biraraya gelmesi ile oluşmuştur. Power Plate bu kasların her bir telinin mükemmel çalışmasını sağlar. Üstelik derin bölgedeki kas tellerimiz dahi çalışır. Örneğin sırtımızda bulunan omurga boyunca ilerleyen kasımız (spinal muscle) bile Power Plate çalışmaları sonucunda gelişmektedir. Normalde bu kasları çalıştıran hareketler geliştirmek son derece zordur. Oysa tüm vücudumuzu taşıyan bu ana bölgedeki kasları çalıştırmak insan vücudu için son derece önemlidir. Power Plate’in istem dışı kasılmaları, her bölgedeki kasları derinlemesine çalıştırmaktadır.

Power Plate üzerimizdeki ivme faktörünü değiştirir. Yıllar boyu sağlıklı ve güçlü kalmak için ağırlık çalışmaları yaptık, vücudumuza ilave ağırlıklar alarak çalıştık. Biliriz ki ilave ağırlık almak kaslarımızı zorlar ve daha güçlü olmalarını sağlar. Tıpkı geçmiş çağlarda Yunanlı savaşçıların çalışmalarını kum torbalar taşıyarak sürdürmeleri gibi… Savaşçılar taş taşıyarak hazırlanırlardı arenadaki savaş gösterilerine. Şimdi Power Plate bu kavramı kolayca değiştiriyor. Eğer üzerimizde bulunan “İvmeyi” arttırırsak, bu çalışmaları bu şekilde yapmamıza gerek kalmayacak. Üstelikde çok daha basit bir yolla...

10 dakikada gelen sonuç;

Power Plate ile yapılacak 10 dakikalık çalışma ve bunun haftada 3 kez tekrarı istenilen tüm sonuçları elde etmek için yeterlidir. Günümüzde bir çok insan ne denli uzun sure çalışırsa o denli fit olacakmış düşüncesindedir. Oysa bilinen yöntemlerle saatler boyu çalışmak bizi sadece yoracak, terletecektir. Oysa bunların hiçbirisinin bizim fit olmamız ile doğrudan ilgisi yoktur. Biz Power Plate ile günde sadece 10 dakika çalışarak kaslarımızı güçlü yapar bunu yanı sıra Power Plate’in diğer yararlarından da faydalanabiliriz...

ETKİLERİ

Metobolizmayı Yükseltir

Power Plate metabolizmanın zenginleşmesine neden olur, yağ yakılmasını şiddetlendirir ve ana metabolizmayı düzenleyerek deri altındaki yağ tabakasını azaltır. Uygulanacak özel masaj egzersizleri ile çalışma bölgelerinde çok kısa sürede neticeler alınır. Power Plate’in selülit konusundaki başarısı buradan kaynaklanmaktadır.

Kas Gücünü Arttırır

Power Plate ile çalışırken calışma bölgesindeki kaslar %100’e yakın bir verimlilik ile çalışır ve gelişir. Vücudumuzun dayanıklılığı ve gücü etkili biçimde artar.

SELÜLİT VE KOZMETİK FAYDALARI

Power Plate ile yapılan masaj özellikli egzersizler, deri altındaki yağ dokusunun azalmasına, yağ hücrelerinin parçalanmasına, daha sıkı ve sağlıklı bir dokuya sahip olmamıza yardımcı olur. Selulit azaldıkça ve doku güçlendikçe derinlemesine etki başlar.

Ağrıyı Azaltır

Bir taraftan kan dolaşımını hızlandırması, diğer taraftan istem dışı kasılmalar nedeni ile sinirlere gelen ilave ve sık uyarılar nedeni ile hissedilen ağrı azalacaktır. Çünkü, Power Plate çalışması esnasında kaslarda oluşan gerilmeler vücutta ağrılara sebep olan diğer gerilmeleri azaltacaktır. Bu nedenle Power Plate ağrıları azaltan bir etki yaratacaktır.

Esnekliği Arttırır

Geliştirilmiş egzersiz programlarının uygulanması ile vücut dolaşım sistemi düzenlenir, bu bölgeler ısıtılarak kas ve tendonlardaki esneklik arttırılır.

Fitness Geliştirir

Power Plate kaslarda “patlama gücü “yaratarak, kas dokusun kısa sürede güçlenmesini sağlamaktadır. Bu durum bütün vücut performansının kalbe ve eklemlere herhangi bir yük bindirmeden artmasını sağlar.

Dolaşımı Düzenler ve Hızlandırır

Power Plate çalışması esnasında kaslar saniyede 50 kez kasılarak en küçük kılcal damarlara bile 50 kez kadar kan pompalanmasına neden olur. Bu kan akışı, hücrelerin kısa sürede enerji depolamasına katkıda bulunur. Kan akışındaki bu artış aynı zamanda kanda bulunan atıkların hızla vücudu terketmesini sağlar ve kan hücreleri yenilenir.

Vücut Uyumunu Geliştirir

Power Plate, kas içi ve kaslar arasındaki koordinasyonu sağlayan tüm reseptörlerin aynı anda uyarılmasını sağlar. Bir başka deyişle, çalışma bölgesinin tümünde “istem dışı kasılmalara” neden olur. Böylelikle vücudun koordinasyon yeteneği ve uyumu artar, buna bağlı olarak tepki ve denge hissi gelişir.

Kemik Yoğunluğunu Arttırır

Power Plate kemik dokusunun gelişmesini ve kuvvetlenmesini sağlar. Bilimsel çalışmalarda, Power Plate çalışmalarından sonra kemik yoğunluğunda ve kemiklerde bulunan mineral yoğunlukta kayda değer artışlar olduğunu saptanmıştır. Özellikle kadınlarda görülen kemik erimesi "osteoprosis" konusunda Power Plate etkili bir mekanizma sunmaktadır. Menapoz döneminden önce Power Plate kullanılması ileride görülebilecek kemik erimesi oranını düşürecektir.


Üst