KARBON PEELING

Dermal Dolgu Karbon Peeling, Q-anahtarlı Nd-YAG lazer adı verilen bir lazer kullanılarak yapılan bir lazer işlemidir. Peeling terimi; cilt soyma anlamına gelse de bu yöntemin bir soyma işlemi olmadığını belirtmek lazımdır.

 

Ciltteki lekelerin giderilmesi, açılmış gözeneklerin sıkılaştırılması, yağ dengesinin sağlanması ve cildin sıkılaştırılması amacıyla yapılmaktadır. Ağrısız, kolay uygulanan, hazırlık gerektirmeyen bir yöntem olduğu için son zamanlarda hem hekimler hem de hastalar tarafından fazlaca tercih edilmektedir.

 

Cilde ilk olarak karbon solüsyon sürülür. 10 dakika kadar beklenir. Daha sonra uygulama bölgesi, hekim tarafından belirlenen enerji dozlarıyla lazerle taranır. Lazer ışını ile beraber karbon bir yandan ortamdan uzaklaştırılır bir yandan da derinin derinlerine lazer ışınlarının penetre olmasını sağlar. Bu karbon, pigment absorbsiyonu mekanizmasıyla lazer enerjisinin daha derinlere inmesini sağlamaktadır.

 

Böylece daha derine inen lazer ışını, kollajen üretimini tetiklemekte, cilde elastikiyet kazandırmakta ve porları sıkılaştırmaktadır. Cilde pürüzsüzlük sağlamakta, lekeler açılmakta ve cildin toparlanmasını sağlamaktadır.

 

Cilt tipi koyu olan bireylere de rahatlıkla uygulanabilir. Ağrısız, güvenilir, etkili bir yöntemdir. Yılın her mevsiminde uygulanabilir. Güneşten ve sıcaktan etkilenmez. İşlem sonrası etkili bir güneş koruyucu kullanarak işlem, yazın da yapılabilir. 

 

2-3 haftalık aralıklarla 5-6 seans etkili sonuç için gereklidir. Eğer hamilelik lekesi, güneş lekesi için yapılıyorsa 8-10 seans gerekebilir. Uygulama sonrası 2 saat kadar süren kızarıklık dışında yan etkisi yoktur.