PRP, DOLGULU PRP

Dermal Dolgu Cildin yaşlanması aynı yaralanma sürecinde olduğu gibi bazı fiziksel özelliklerini kaybetmesinden kaynaklanır. Bu nedenle cildi gençleştirmeye yönelik uygulamalarda aslında vücudun bir yarayı iyileştirirken yaptıkları çeşitli yöntemlerle taklit edilir. Derideki bir hasarı en etkili, en hızlı ve en doğal biçimde onarabilecek olan yapı, yine derinin ait olduğu bütünün bir parçasıdır, bu nedenle PRP uygulaması damarda dolaşan bu sihirli gücü harekete geçiren bir yöntem olarak kabul edilebilir. PRP; plateletten veya trombositten zengin plazma olarak adlandırılan; kişinin kendi kanından özel setler ve işlemler ile ayrıştırılan plateletten zengin plazma kısmının, kişiye tekrar uygulanması olarak tanımlanır. Estetik kozmetik amaçla yapılması durumunda cilde ve saçlı deriye küçük iğneler ile uygulamalar yapılmaktadır. Halk arasında tam olarak karşılığı olmamakla birlikte kök hücre tedavisi olarak tanımlanmakla birlikte bu adlandırma kanımca yanlıştır. Halk arasında vampir botoksu ya da drakula tedavisi olarak ta anılmaktadır.

 

PRP, medikal bir uygulamadır. Sadece doktorlar tarafından yapılmalıdır. Doktor hastasından içinde özel bir jel bulunan küçük tüplerin içine az miktarda kan alır ve santrifüj işlemine tabi tutar. Bu işlemin sonunda tüplerdeki kan bileşenlerine ayrılır: yani her mililitresinde yaklaşık 200.000 trombosit bulunan bu kanın kırmızı hücrelerden oluşan kısmı ayrılır, böylece mililitrede 1,5 milyona kadar trombosit yoğunluğuna sahip olan bir jel elde edilir. Trombositlerin kanın pıhtılaşması ile ilgili işlevleri vardır, aynı zamanda bir doku hasarının iyileşmesini sağlayıcı özellikteki büyüme faktörlerini de salgılarlar. Dolayısıyla santrifüj işlemi uygulanan kandan elde edilen PRP, yani trombositi bol olan kısım ya mezoterapi yöntemiyle ya da maske haline getirilerek yüz, boyun, saç, vs istenen bölgeye uygulanır. Böylece dokulardaki hasarın ya da yaşlanmanın etkilerini geriye çevirecek doğal büyüme faktörleri istenen bölgeye verilmiş olmaktadır.

 

PRP uygulamasının amacı hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda plateleti verebilmektir, böylece dokunun onarımı hızlı ve güçlü bir şekilde başlar ve daha çabuk sonuçlanır. PRP ile elde edilen plateletlerin yoğunluğu kandakinden 2 ila 4 kat fazladır. Normalde erişkin bir insanda kanda platelet sayısı 200,000± 75,000 µL dir. PRP de ise platelet miktarı 1 milyon µL olmaktadır. Aslında kan dolaşımında plateletler aktif değil ancak hasarlı ya da yaşlanmış dokularda damar dışına çıktıklarında aktif hale gelmektedir. Ayrıca kanda normal yoğunlukları yeterli olmayabilir. Bu nedenle plateletler yoğunlaştırılıp PRP haline getirilir ve hedeflenen dokulara; yüze, boyuna, ellere ve diğer alanlara uygulanır.

 

PRP uygulamasında kanın alınması, plateletlerin ayrıştırılması gibi işlemler steril bir ortamda yapılmaktadır. Dışarıdan bir bulaşma riski yoktur. İşlemler sonrasında hazırlanan PRP ye eklenen hiçbir şey mevcut değildir. Bu nedenlerle uygulama standartları ile yapıldığında son derece güvenilir bir yöntemdir. Ancak piyasada kit kullanmadan, sıradan kan tüpleri ile yapılan uygulamaların güvenilirliği yoktur ve enfeksiyon riski bulunmaktadır. Dolayısıyla güvenilirliği bilinen, piyasada tercih edilen, hazır ürünleri kullanmak, sıradan kan tüplerini kullanmamak uygun bir yaklaşım olacaktır.

 

Uygulamanın yapılacağı hastadan uygulama alanının genişliğine göre 10-30 ml kan alınır. Kan santrifüj cihazlarında işleme tutulur. Böylece kırmızı kan hücreleri olan eritrositler, serum ve plateletler ayrıştırılmaktadır. Bu işlemler oda sıcaklığında yapılmalıdır. Bu işlem ortalama 10-15 dakika kadar sürmektedir. Hastadan alınan kanın %60-70’i plazma olarak ayrılmakta, bunun plateletten fakir kısmı yani plazmanın %30-40’ı ayrılmakta ve bunun tam altında bulunan plateletten zengin kısmı PRP olarak ayrılmaktadır. Plateletleri aktive etmektedir. Aktive olan plateletler plazmada bulunan fibrinle reaksiyona girmekte yapı malzemesi gibi bir yapı oluşturmaktadır. Bu yapı biyolojik olarak aktiftir. Bu yapıdaki plateletler yaklaşık 300 gün içerisinde yeni damarsal yapıların gelişmesini ve dokudaki fibroblastları aktive ederek doku onarımı sağlamaktadır.

 

Uygulama PRP ile hazırlanan maskeler şeklinde, mezoterapide olduğu gibi derinin yüzeyine küçük oranlarda çok sayıda enjeksiyon ile ya da dolgu maddelerinin kullanılmasında olduğu gibi kırışıklık içerisine ya da dokuların içerisine küçük iğneler ile uygulanmaktadır.

 

PRP Uygulamalarının Klinik Kullanım Alanları:

İyileşmesi uzamış ya da kapanmayan yaralar ve çatlaklar

Yüz, boyun, dekolte bölgesi, eller, bacak içleri, kollar gibi vücut bölümlerinde cilt gençleştirme amaçlı

Lazer, peeling, radyofrekans, roller gibi uygulamalardan hemen sonra, derinin hızla yapılanmasını sağlamak amaçlı

Deride yılların ve UV ışınlarına maruz kalmanın sonuçlarını geriye döndürecek biçimde kırışıklıkların düzelmesini, çöküntülerin giderilmesini, esneklik ve parlaklığının yeniden kazandırılmasını sağlamak amaçlı

Cildin esneklik ve parlaklığının artırılması amaçlı

Leke tedavisi amaçlı

Saç dökülmelerinde tek başına ya da diğer tedaviler ile kombine kullanılmaktadır.

 

Dolgulu PRP:

Bazı kitlerin tüplerinin içerisine çapraz bağsız Hyaluranik asit eklenerek PRP nin etkisi sinerjik olarak arttırılmaktadır. Bu sayede PRP ve nem mezoterapisi birlikteliği oluşmakta olup bu işleme dolgulu PRP denilmektedir.