SAÇ MEZOTERAPİSİ

Dermal Dolgu Mezoterapi, günümüzde estetik dermatolojide en sık talep konusu olan yüz estetiği, saç tedavileri ile bölgesel zayıflama ve selülit konusunda en seçkin tedavi biçimini oluşturmaktadır. Mezoterapi; vitamin, aminoasit, mineral, enzim ve bazı ilaçların karışım haline getirilerek deri veya yağ dokusunun altına enjekte edilme işlemidir. Bu sayede istenilen bölgeye hızlı şekilde ulaşılır ve verimlilik arttırılmış olur.

 

Mezoterapi Kullanım Alanları

* Yüz gençleştirme (Mezolifting)

* Ergenlik ve Hamilelikte Oluşan Çatlaklar

* Yara İzleri, akneizleri, skarlar

* Bölgesel zayıflama ve sellülit

* Göz torbalanmaları

* Leke tedavisi

* Saç ve saçlı deri tedavisi

 

 

Saç mezoterapisi veya diğer ismiyle saçlar için Mezoterapi yönteminin uygulanışı çok eski değildir. Son dönemlerde mezoterapinin saçlara olan faydaları saç dökülmeler, saç kırılması, saç uçlarında görülen çatallanmalar ve kırılmalar gibi bir çok saç problemine iyi geldiği kanıtlanmış bir alternatif tedavi yöntemi olarak öne çıkmıştır.

 

Özellikle saçlarda dökülmelere ve saçın kalitesinin bozulmasına yol açan vitamin eksiklikleri, stres, kötü beslenme, sık sık diyet yapmak, hormon bozuklukları, antibiyotik kullanımı gibi etkenler saçların sağlıklı gelişimine engel olmaktadır. Diğer yandan hamilelik döneminde anne adayının bedeninde doğal olarak vitamin ve mineral eksikliğine bağlı zaafiyetler ortaya çıkmaktadır.

 

Bunun neticesinde ise saçlar ve kemikler için gerekli olan vitamin ve mineraller tam manasıyla alınamaz ise saç dökülmeleri ve saç kalitesinde bozulmalar görülmektedir. Saç dökülmesinin erkeklerde görülen en yaygın nedeni ise androjenik saç dökülmesi adı verilen ve cinsiyet hormonlarının aşırı salgılanması neticesinde görülen saç dökülmesi çeşididir.

 

İşte saç mezoterapisi saç dökülmesinin nedeni ne olursa olsun işe yarayan bir alternatif tedavi yöntemi olarak geliştirilmiş etkili bir yöntemdir. Zaten saç mezoterapisi yaptıranlar forum sitelerinde bu yöntemin ne derece faydalı olduğunu gözler önüne sermektedir.

 

Peki mezoterapi tekniği neden saçlar için bu kadar faydalı olabiliyor. Herşeyden evvel mezoterapi tekniği ile saç köklerini besleyen kan damarlarındaki kan akışı canlandırılarak saç foliküllerinin daha fazla beslenme imkanı sağlanıyor.

 

Diğer yandan kötü beslenme nedeniyle saçların sağlıklı büyümesi için gereksinim duyulan mineraller, proteinler ve vitaminler mezoterapi yöntemi ile saç köklerine en kestirme yoldan ulaştırılıyor. Saç dökülmesi bu yöntem sayesinde önemli ölçüde durduruluyor ve saç ekimi gibi yapay saç çıkartma yöntemlerine ihtiyaç duyulmadan doğal yollardan saç çıkarma işlemi yapılmış oluyor.

 

Mezoterapi Nasıl Yapılır

Saçlar için mezoterapi yönteminin yapılışı ile genel mezoterapinin aslında uygulanışı açısından temel bir fark bulunmamaktadır. Özel iğneler yardımıyla saç derisinin hemen altına vitaminler, mikro elementler ve besleyici enzimlerden oluşan özel bir kokteyl enjekte edilmektedir. Bu sayede saç köklerine oksijen, besin ve vitaminler ulaşabilmekte, bu yolla da saçlarda kepek oluşumu, saç dökülmeler, ve saçlarda görülen zayıflıklar, saç kırılmalarının önüne geçilmektedir.

 

Mezoterapi için kullanılan özel kokteylin içerisinde çinko, magnezyum, amino asitler, B grubu vitaminleri gibi saçlara faydaları olan maddeler bulunmaktadır. Bu faydalı besinler sadece saç dökülmesine doğal çözüm olmamakta, aynı zamanda saç beyazlaması için de alternatif bitkisel çözüm yolu sağlamaktadır.

 

Mezoterapide yukarıda saydığımız karışım derinin 2-4 mm altına zerk edilir ve oldukça acısız bir işlem olarak bilinir. Mezoterapi iğneleri, saç çıkarmak veya saçı güçlendirmek istenilen bölgede 40 dakika kadar batırılmış bir biçimde tutulmalıdır. Bu sayede iğnenin içerisindeki biyolojik karışım saç köklerine iyice nüfuz edebilmektedir.

 

Mezoterapinin faydaları tam manasıyla ortaya çıkarabilmek için bu trapinin 8-10 seans devam etmesi gerekmektedir. Ayrıca her bir mezoterapi seansının ardından 36 saat boyunca saçların yıkanmaması tavsiye edilmektedir.

 

Saç mezoterapisinin zararları ve yan etkileri var mıdır?

Saçlara uygulanan mezoterapinin herhangi bir riski veya yan etkisi yoktur. ancak alerjik bünyeli kişilerde, kanser hastalarında, kronik hastalıkları olan kişilerde, adet dönemindeki kadınlarda, hamilelerde ve emziren annelerde uygulanması zararlı olabilir. Ben de bebeğimin emzirme dönemi bittikten sonra saç mezoterapisi yaptırdım.

 

Kronik saç dökülmesi sorunu olan birisi ve mezoterapi yaptıranlar içerisinde bu deneyimi yaşamış birisi olarak mezoterapinin saç dökülmesine kesin çözüm olduğunu söylemem kesinlikle abartıya kaçmaz. Diğer yöntemlere nazaran oldukça güvenilir olan mezoterapi hem cilt gençleştirmek hem de saç dökülmesine çözüm olmak açısından kadınların kesinlikle uygulamalarında fayda gördüğüm bir güzelleşme operasyonudur.