LAZER İLE DÖVME SİLME

Dermal Dolgu Günümüzde dövme silme tedavisinde Q switched (q-anahtarlı) lazer altın standarttır. Q switched lazer dışındaki yöntemler genellikle iz bıraktıkları için tercih edilmez. Q anahtarlı lazerler çevre deride iz bırakmadan dövme boyasını parçalayarak dövmeyi silerler.

 

Dövme boyası, vücut hücrelerinin atamayacağı kadar büyük boyutta deri altına yerleşmişlerdir. Bu yüzden dövme kalıcı bir işlemdir. Q anahtarlı lazerler deriye zarar vermeden dövme boyasını küçük parçalara ayırır.

 

Böylece dövme boyası hücrelerin yakalayıp atabileceği kadar küçük boyuta gelir ve dövme temizlenmiş olur. Pigment ne kadar yoğun ise seans sayısı o oranda artar. Her dövme sildirme seansında dövmenin rengi ortalama -20 oranında açılır.

 

Dövme sildirme işleminin başarılı olabilmesi için dövme en az 1 yıllık olmalıdır. Dövme silme tedavisi 6-8 hafta aralıklarla yapılır.

 

Dövme Çıkarma İşleminde Kullanılan Cihazlar:

Q switched Nd YAG lazer 1064 nm ( siyah, lacivert renkli dövmeler)

Q switched Nd YAG 532 nm KTP lazer ( kırmızı, mor, turuncu renkli dövmeler )

Q switched ruby lazer ( siyah, lacivert yeşil renkli dövmeler )

Q switched alexandrite lazer ( siyah, lacivert yeşil renkli dövmeler )

Pulsed dye pigment lazer ( kırmızı yeşil lacivert renkli dövmeler )

 

 

Q switched Nd YAG lazer koyu tenli kişilerin dövme silme tedavisinde daha güvenle kullanılmaktadır. Dövme silme işlemi esnasında lokal etkili anestezik kremler ve soğutucu uygulamaları genellikle anestezi için yeterlidir.

 

Ancak bazı durumlarda daha etkili anestezi işlemleri gerekebilir. İşlem sonrasında birkaç hafta süreyle epitelizan kremler uygulanır. Güneş gören bölgelerde işlem dövme sildirme işlemi süresince seans aralarında güneşten koruyucu kremler kullanılmalıdır.

 

Dövme sildirme seanslarının fiyatları dövmelerin boyutuna göre değişir. Büyük dövmelerde seans sildirme fiyatı küçük dövmelere göre daha yüksektir.