ALTIN İĞNE (FRAKSİYONEL RADYO FREKANS)

Altın İgne Tıpta uzun yıllar gerek estetik alanında, gerekse diğer alanlarda güvenilir olarak kullanılan bir yöntem olan radyo frekans yöntemi teknolojinin gelişmesiyle birlikte çeşitli gelişmeler göstermiştir.

 

Altın İğne Fraksiyonel Radyo frekans yönteminde ise altın iğneler sayesinde atış, direk olarak cilt altı dokulara yapılarak hedeflenen alana verilir.

 

Altın İğneli Radyo frekans Uygulamasında Radyo frekans cihazının altın iğneli başlığı cilde temas ettirildiğinde mikro iğneler otomatik olarak ayarlanan derinlikte cilt içerisine ani bir giriş yapar. Çok sayıdaki altın uçlu mikro iğnelerle cilt üstünde fraksiyonel mikro delikler oluşturur ve sadece iğne ucundan gönderilen cilt üstüne temas etmeyen radyo frekans ile dermiste kollajen ve elastin üretimi tetiklenirken, epidermis ve yüzeyel cilt tabakalarına potansiyel termal hasar verilmez. Amaç verilebilecek en yüksek enerjileri deriye bir zarar vermeden doğrudan cilt altına ulaştırmaktır.

 

Altın İğne Radyo Frekans Hangi Amaçla Kullanılır?

Cilt Gençleştirmek ve Kırışıklık uygulaması,

Boyun ve Dekolte Bölgesini Toparlama,

İz uygulaması,

Sivilce İzi uygulaması,

Çatlak uygulaması,

Kol ve Bacaklardaki Sarkmaların uygulaması,

Gözenek Sıkılaştırma,

Aktif Akne uygulaması,

Hiper Hidrozis Aşırı Terleme uygulaması

 

Altın iğneli radyo frekans uygulaması özellikle yüzde, alın, kaş arası, göz çevresi, dudak üstü, yanaktaki kırışıklıkları için oldukça sık kullanılmaktadır. Yine radyo frekansın yüzde gerginliğe yol açan ve sarkmayı toparlayıcı bir etkisi de bulunmaktadır. Altın iğne yöntemi, boyun ve dekolte bölgesindeki kırışıklıkları düzeltmede ve sarkmaları düzeltmede oldukça etkili bir yöntemidir. Özellikle izlerin direk olarak içine yapıldıkları için oldukça etkili olmakta ve izleri daha iyi daha kabul edilebilir bir hale getirmektedir.

 

Altın iğneli radyofrekans yönteminin en sık kullanıldığı alanlardan bir tanesi yüzdeki sivilce izlerinin içindir. Bu izlerin çapları küçülür, derinlikleri azalır, derin olan sivilce izleri hafifler hafif olanlar geçer, gözenekler daralır, cilt daha canlı berrak bir hale gelir. Bu amaçlı fraksiyonel lazerle kombine edilerek kullanmak uygulamanın verimliliğini arttırmaktadır.

 

Çatlaklarda bir çeşit iz olduğu için deri ve deri altı yırtıklarının uygulamasın radyo frekans oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Çatlakların tamamen yok olması mümkün değildir, ancak daha iyi hale getirilebilir, rengi düzelir, çatlakların çapları daralır, der, daha pürüzsüz bir hale gelerek çatlakların görünürlüğü azaltılır. Çatlak uygualması arzu edilirse fraksiyonel karbondioksit lazerle de kombine edilmektedir.

 

Özellikle kilo alıp vermeden kaynaklanan deri sarkma ve gevşekliğinin uygulamasında altın iğne RF başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Uygulama kolların iç yüzeylerine, bacak içlerine yapılabilmektedir. Uygulama son derece konforlu bir şekilde yapılmaktadır. 1 ay aralıklarla 3 seans yapılması gerekmektedir. Ortalama kol ve bacak bölgesinde 1 ay sonra derinizin gerginleştiğini ve sarkmanızın azaldığını göreceksiniz. Bu sayede deri altı ve derideki gevşeklik ve sarkma ameliyatsız olarak asgariye inecektir. Zaten ameliyat olmadan radyo frekans haricinde bu bölgelerde deri sıkılaştırmasını başarıyla yapabilen başka bir uygulama bulunmamaktadır.

 

Altın İğne Radyo frekans uygulaması kullanıldığı bir diğer alan, koltuk altı aşırı terlemesidir. Bu uygulamada radyo frekans ter bezlerini kalıcı olarak tahrip eder ve bu bölgeden ter salınımını durdurur. Uygulamada ter bezleri kalıcı olarak azaldığından sonuçlar kalıcı olmaktadır.

 

Altın iğne RF uygulamasının en büyük özelliği fraksiyonel lazerde yaşanan kızarıklık, pullanma ve soyulmanın olmamasıdır. Hastada 3-5 saat kadar hafif bir pembelik oluşacak, pembelik bu sürenin sonunda tamamen normale dönülecektir. Dolayısıyla hastanın günlük yaşantısında bir kısıtlama yapmayan bir uygulamaçeşididir. Uygulama sonrasında belli belirsiz bir ödem olur, buda kısa sürede geçecektir.

 

Bu uygulamanın en önemli avantajı yazın yapılabilmesi, kızarıklık, soyma, yan etki yaratmamasıdır. Dolayısıyla yaz döneminde uygulamaya ara vermeye gerek kalmaz. Diğer uygulamalarda da kombine edilebilmektedir.